Історична довідка

Село Мирогоща - центр Мирогощанської об’єднаної територіальної громади Дубенського району, залізнична станція, лежить на берегах річки Липки, на широкій рівнині й низовині, за 8 км від районного центру. Дворів – 368, населення – 3030осіб.

Перша письмова згадка про село Мирогоща є в описі Луцького замку 1545 року. З найдавніших свідчень виходить, що село називалося Мирогощ, яке відмінювалося. Потім з’являються нові форми назв – «Мирогоще», «Мирогощи», Мирогоща, а зрідка стара назва – «Мирогощ». У ній приховане старовинне імя людини Мирогост (Мирогость), утворене з двох частин: мирний і гость («гість»).

В 1787 році прихожанами побудована дерев’яна церква Святого Архистратига Михаїла та дзвіниця. В селі була збудована школа, чеською мовою викладання. У середині XIX ст. село належало до власності маршалка дубенського п. Зеленського, який мав посеред села чудовий палац, довкола якого розташовувалися квітники з заморських дивних рослин та чудовий парк (тут були статуї, ставки, фонтани).

У 70-х рр XIX ст. в Мирогощі було створено спортивний осередок «Сокіл», пожежну команду, рятівничу організацію, що сприяло згуртуванню громади. Великий внесок чехів і у розвиток культури в селі. Зорганізовано було Чеський Дім, театр, духовний оркестр. У селі існувала одна з найбільших на Волині бібліотек, яка налічувала до 2000 томів. В кінці XIX ст. у Мирогощі з'явилися також лікарня, аптека, пошта, маслозавод, декілька шинків та корчма.

У 1902 р. з'явився у селі млин – власником його був Йозеф Фландера.

Археологічні розвідки в селі Мирогоща велись М. І. Островським,     Ю. М. Захаруком, М. Я. Рудинським , Л. І. Крушельницькою, починаючи з 30-х рр ХХ століття. Під час розкопок знаходили кістяки та глиняну посуду. Також знайдені пам’ятки римського походження: срібні динарії, вістря метального списа, яке зберігається у Львівській галереї мистецтв. Дубенський археолог Віталій Ткач стверджує, що на території села Мирогоща виявлено більш як 18 археологічних пам'яток різних періодів, які свідчать про заселення цієї території, починаючи з доби пізнього палеоліту. На території села було віднайдене кругле городище (замчище). На околицях археологи  виявили  багато  знахідок – кременні,  сокири, пилки, серпи з часів неоліту. Саме тут працював археолог і дослідник, профессор Юрій Шумовський, його знахідки збагатили музей.

Поштово - пасажирським трактом мандрували: Григорій Сковорода і Тарас Шевченко, Оноре де Бальзак, Іван Мазепа, Пилип Орлик та князі Острозькі. Навчалися: письменник Валер'ян Поліщук, Улас Самчук і Володимир Кубійович. Похований – комбригС. М. Патолічев.

В Мирогощі був Лев Троцький, який хотів одружитися з донькою місцевого священника Олександрою Шумовською, і в тій же родині гостював Дмитро Донцов.

У 1964 році на основі радгоспу «Зоря комунізму» та Дубнівського сільськогосподарського технікуму було створено – Мирогощанський радгосп-технікум.

Сьогодні у селі функціонує сільська рада, загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, дитячий будинок-інтернат, школа мистецтв, лісництво, ательє пошиву легкого одягу, лікарська амбулаторія, дитячий садок «Колосок», кілька магазинів, поштове відділення, навчальні та технічні корпуси, стадіон, іподром, плавальний басейн, кафе-їдальня, гуртожитки Мирогощанського аграрного коледжу. Іподром коледжу має статус державного, тут щороку проводяться всеукраїнські і міжнародні змагання. Музей села Мирогоща у загальноосвітній школі створили вчителі та школярі. До унікальних експозицій увійшли археологічні пам’ятки, побутові речі різних епох, гроші та інформація про відомих земляків.